Stres i dolegliwości z nim związane są jednym z największych problemów i wyzwań cywilizacji zachodniej. Wszechobecne dążenie do doskonałości w każdym aspekcie naszego życia oraz przebodźcowanie sprawiają, że większość z nas stres odczuwa każdego dnia. Niestety taka sytuacja nie zostaje obojętna dla naszego zdrowia i samopoczucia. W dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do groźnych powikłań, a na co dzień znacząco obniża naszą jakość życia. Dlatego każdy, kto odczuwa niepokojące symptomy, powinien sięgnąć po techniki redukujące stres. W jaki sposób mindfulness pomaga redukować stres i w jaki jeszcze sposób radzić sobie z nim na co dzień?
Objawy stresu – kiedy powinniśmy stosować techniki redukujące stres?
Każdy organizm jest inny, każdy z nas boryka się z innymi problemami i każdy z nas inaczej sobie z nimi radzi. Warto podkreślić, że krótkotrwały stres wynikający z zadania, jakie jesteśmy zobowiązani wykonać, może być mobilizujący. Eustres działa na wielu ludzi motywująco, pozwala wznieść się na wyżyny skupienia i koncentracji. Należy jednocześnie pamiętać, że nie będzie on miał na nas zgubnego wpływu wyłącznie, jeśli będzie występował okazjonalnie, a w jego rezultacie faktycznie będziemy w stanie zrealizować zadanie szybciej, lepiej i przede wszystkim z większą satysfakcją.
W zdecydowanej większości przypadków stres nie jest pozytywny, a wręcz przeciwnie – oddziaływanie stresu przekłada się nie tylko na złe samopoczucie, ale także na zdrowie fizyczne. Psychosomatyczne objawy możemy odczuwać w zakresie funkcjonowania układu trawiennego czy nerwowego. Do najczęstszych objawów stresu chronicznego zaliczamy:
- bóle głowy
- bóle mięśni, w szczególności bóle pleców i karku
- bóle brzucha, mdłości, rozregulowany cykl wypróżnień
- obniżenie koncentracji
- obniżone zdolności kognitywne
- wysokie ciśnienie i tętno
- duszności
- problemy ze snem
- zmęczenie i senność w ciągu dnia
- obniżone samopoczucie
- obniżona samoocena
- obniżona odporność i częste infekcje
- zaburzone relacje z odżywianiem – objadanie się lub bulimia i anoreksja
- trudności w odchudzaniu
Stres negatywnie wpływa na cały nasz organizm – rośnie świadomość społeczeństwa na temat negatywnych skutków stresu, jednak z wielu skutków ubocznych nie zdajemy sobie sprawy. Chroniczny stres rozregulowuje funkcjonowanie praktycznie całego organizmu – dzieje się tak za sprawą niewłaściwego funkcjonowania układu hormonalnego. W nadmiarze produkowane są hormony: kortyzol oraz adrenalina, których pierwotnym zadaniem jest utrzymanie naszego organizmu w stanie ciągłej gotowości, co ma umożliwić nam przetrwanie. O ile w krótkim czasie jest to pożądany efekt, o tyle w dłuższych okresach zaburza funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Dlatego obserwując powyższe objawy stresu, należy jak najszybciej rozpocząć działania – redukcja stresu przyniesie ogromne korzyści, które doceniać będziemy wielokrotnie każdego dnia.
Redukcja stresu a mindfulness
Kurs MBSR polecany jest wszystkim, którzy nie radzą sobie ze stresem, a także tym osobom, które nie chcą dopuścić do sytuacji, w której stres przejmuje kontrolę na ich życiem. Redukcja Stresu Oparta na Uważności to metoda redukcji stresu, polegająca na (w dużym uproszczeniu) treningu uważności, skupieniu się na „tu i teraz”, na wyłączeniu negatywnych emocji i dostrzeganiu pozytywnych aspektów życia. Stres wynika bowiem z:
- doświadczania negatywnych aspektów, na które nie mamy wpływu
- skupianiu się na przeszłości i przyszłości, a przede wszystkim na złych wspomnieniach i złych scenariuszach
Redukcja stresu oparta na treningu uważności pozwoli więc okiełznąć chaos, który tłamsi nasze myśli, a co za tym idzie znacząco ogranicza nasz potencjał. Stres, ciągły strach nie pozwalają nam podejmować odważnych decyzji. Również żal i negatywne nastawianie blokują nas w podejmowaniu śmiałych decyzji. Trening uważności pozwala nam zapanować nad chaosem, znaleźć balans w życiu i zmienić środek ciężkości – w życiu najważniejsi jesteśmy my, nasze dobre relacje z samym sobą i z ludźmi, a wszystkie inne wartości wynikają właśnie z odpowiedniego ich uporządkowania.
Redukcja stresu – jak jeszcze radzić sobie ze stresem?
Trening uważności jest skuteczną metodą redukcji stresu, wykorzystywaną przez lekarzy i terapeutów. Warto jednak pamiętać o innych technikach redukcji stresu, które idą w parze z mindfulness i stanowią naturalne jego uzupełnienie. Aby zapobiegać stresowi, a także by redukować stres, warto:
- zdrowo się odżywiać – zdrowe odżywianie przekłada się na lepsze zdrowie
- być aktywnym fizycznie – ulubione treningi lub regularne dłuższe spacery pomagają nam się dotlenić i utrzymać kondycję na właściwym poziomie
- wprowadzić do życia nieco rutyny – nawet osoby, które jej nie lubią, docenią pozytywny skutek codziennych rytuałów
- znaleźć lub rozwijać swoje hobby
- pielęgnować relacje z rodziną i bliskimi
- unikać niepotrzebnych stresujących sytuacji – zmiana agresji w asertywność
- zadbać o zdrowy sen – odstawić ekrany na godzinę przed snem, wietrzyć sypialnię przed snem
- zadbać o higienę umysłu – poprzestać na rozsądnym planowaniu i rozpatrywaniu możliwych konsekwencji, nie rozmyślać nadmiernie, wizualizować tylko pozytywne scenariusze
- zaakceptować sytuacje, na które nie mamy wpływu
Każdy z nas ma w sobie zdolność uważności – wystarczy ją tylko rozbudzić. Na kursie nauczę Cię medytacji uważności, a dzięki codziennym samodzielnym ćwiczeniom będziesz nieustannie rozwijać swoją uważność. Przełoży się ona nie tylko na redukcję stresu, ale na każdy aspekt życia – zwiększy się Twoja pewność siebie, poprawią relacje z otoczeniem, poprawi koncentracja i kreatywność, a przede wszystkim zaczniesz poświęcać się (i swój czas), na to, co naprawdę dla Ciebie ważne.